لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
 
ایل شاهسون
ایل بزرگ شاهسون
درباره وبسایت


با سلام خدمت شما همراهان عزیز وجود یک وبسایت برای ایل بزرگ شاهسون قابل محسوس بود تصمیم گرفتیم با کمک عده ای از فرهیختگان عزیز اولین سایت ایل شاهسون را راه اندازی کنیم به امید اتحاد ایل شاهسون .
درباره ایل شاهسون:شاهسون بغدادی. [سَ وَ نِ بَ] از ایلات تُرک اطراف تهران، ساوه، زرندوگرماب وزنجان و قزوین بوده‌اند که ییلاق‌شان خلجستان و فراهان و قشلاق‌شان ساوه و زرند بوده‌است و در اطراف قزوین به سی طایفه منقسم می‌شدند ... . (جغرافیای سیاسی کیهان ص۱۱۲)
مذهب شاهسون‌های بغدادی از زمان صفوی یا پیش از آن شیعهٔ دوازده امامی بوده‌است. شاهسون‌ها در تغییر مذهب رسمی ایران به شیعه نقش مهمی داشته‌اند.

شاهسون ایل بغدادی ازدو سر شاخه زیر تشکیل شده است :

1 لک

2 آرریخلی .

که هر کدام از این سر شاخه ها دارای طوایفی می باشند .

مجموع طوایف ایل شاهسون بغدادی 32 طایفه به شرح زیر می باشد :

1 قاراقویونلو

2 کوسه لر

3 دلیلر ( دللر )

4 سولدوز

5 یارجانلی

6 حاققی جانلی

7 احمدلی

8 موسولو

9 شرفلی

10 کرملی

11 کله ون

12 موختابند لی ( موخته ون لی )

13 قرنلی ( قرللی )

14 چلبلی

15 ذولفوغارلی

16 کاروانلی

17 اتک باسانلی

18 میغن

19 نیلغاز

20 دوگر

21 قوتولو

22 ساتیلی

23 حوسن خانلی ( حسین خانلی )

24 اینانلی ( ایناللی )

25 الی قوردلو ( علی قوردلو )

26 خیدیرلی

27 قسیملی ( قاسم لو )

28 زیلیق لی

29 قریب لک

30 حسن لی

31 آغ قویونلو

32 دئولته ون

قشلاق این ایل از گوی داغ ( کیلومتر ۵۰ اتوبان قم - تهران ) شروع و تا اطراف شهر ساوه و زرند پراکنده اند

ییلاق این ایل هم اطراف شهرستانهای قروه ، رزن و آوج همدان بوده است.

مدیرسایت :حجت فاتح

ارسال متن و اشعار در تلگرام با شماره :09125550828

مدیر وبسایت : admin blog
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
داستان زیبا و خواندنی و بسیار غمگین از سرداران ایل قشقایی

دلاوران زیادی از ایل شكوهمند قشقایی به خاك.و خون افتادند أما مسیح خان بلوردی و دشتی گله زن معرف به  مسیح و دشتی  كه معروف به یاغیان فارس هستند بعد از شانزده سال مبارزه مسلحانه و بی أمان با مزدوران شاه سرانجام با همكاری  سازمان امنیت ، ارتش و ژاندارمری  و با استفاده از قران امضا شده ای از سوی شاه در خرداد ماه هزارو سیصد.و چهل و هفت و با طرح نقشه حساب شده ای  از طرف تیمسار سرلشگر بهرام آریانا  ارتشبد فتح الله مین باشیان سپهبد مهرداد دانشور و گروهی أز فرماندهان و امرای ارتش در یك میهمانی ساختگی در محلی به نام محگان توسط  سرگرد تاجالدینی سروان یزدان پناه و گروهبان عباسی به خاك و خون كشیده شدند جریان كشته شدن مسیح و دشتی بسیار غم انگیز و در عین حال  شنیدنی و یا خواندنیست ، چرا كه شخص شاه  دستور داده بود كه یكی از انها را حتما باید  زنده دستگیر كنند تا او بتواند از نزدیك  دشتی و یا مسیح را ببینید و انتخاب را به عهده  فرمانده عملیات گذاشته بود بعد أر شور و مشورت  فرمانده هان قرعه به نام دشتی دلاور می افتد پس قرار میشود گروهبان عباسی  كه از میان هزاران رنجر و كماندو انتخاب شده بود و در رشته تیراندازی سلاح كمری مقام اول را داشت داخل. جیپ طبق نقشه مخفی شود كه هر وقت  سركرد تاجالدینی دست به روی شانه راست مسبح گذاشت  عباسی مخفی شده در جیپ ابروی مسیح را هدف قرار دهد و بعد هر سه بر سر دشتی بریزتذ و أو را زنده دستگیر كنند ، اما فقط. یك چیز را نخوانده  بودند همه جای نقشه خوب پیش رفته بود جز یك جا ، انها این موضوع را نمیدانستند كه دشتی میتواند با دندان تفنك پنج تیر پران زیبای. بلژیكش را مسلح كند ، پنج تیر رابا دندان مسلح كردن !!!انها نمیدانستند كه نه مسیح ونه دشتی را هر گز نمیشود زنده  دستگیر كَرد ، مسیح سر تیر رفت اما دشتی ، سه رنجر پر قدرت و كهنه كار با پنجه بكس و چاقو و خنجر به جان دشتی افتادند دشتی با قامتی كوتاه هر سه نفر  را گرفته بود و سعی داشت انها را به درون چادر میهمانی بكشد ، ضربه های چاقو و پنجه  بكس امانش را بریده بود ناكاه فریاد كشید و به  زبان و لهجه گله زنها به زن چوپان گفت نترس پایه چادر را بكش  تا شاید دستم باز شود و بتوانم انكشت به ماشه برسانم و این  ناجوانمردان بی همه چیز را به انتقام خون گرم مسیح خان دلاور   به اتش بكشم در أینجا بودكه دشتی فریادی كشید و  با حركتی غیر قابل باور پنج تیر خرده زن بلژیكش را با دندان مسلح كَرد چرخی زد اما همین كه خواست تفك را سز دست بگیرد پایش به طناب چادر  گرفت و با سر به زمین خورد و چون فنری از جا بلند شد اما سه  نظامی گردن كلفت و بی رحم از ترس و وحشت خود پیكر دشتی را اماج گلوله های كمری  قرار دادند  دنیا در نظر دشتی تارو سیاه شد او با پییكری خونین و با. زحمت بسیار خود را به جنازه. مسیح رساند و در كنار او بر خاك افتاد و أرام  به طرف مسیح متمایل شد در اینجا بود كه تمام چشمها به كاردی كه تا اخر در پهلوی دشتی فرو رفته  بود خیره ماند  اری دشتی را هر گز نتوانستند زنده دستگیر كنند 

برید  و درید و    وشكست   وببست 
یلان  را   سر وسینه  و پا   و دست 

نوع مطلب :
برچسب ها : سرداران ایل قشقایی، ایل قشقایی، مسیح خان بلوردی، شاهسون،
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 24 آبان 1396
admin blog


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic